Dołącz do nas

Przestrzeń Miejska

Autor Baran Barbara

Rozwiązanie 5 w 1 do pielęgnacji obszarów zieleni

Koszenie, zbieranie liści, przycinanie żywopłotów, walka z chwastami i zamiatanie. Pięć zadań, z którymi zmaga się każdy, kto odpowi ada za utrzymanie obszarów zieleni w miastach, miasteczkach czy na prywatnych posesjach. Warto wybrać jedną maszynę, która sprawdzi się we wszystkich pracach związanych z pielęgnacją zieleni.

Zima to odpowiedni czas, żeby zacząć myśleć o wiosennych pracach po- rządkowych w miastach, małych miejscowościach i wsiach. To czas, kiedy trzeba się przygotować na wszystkie zadania, które pojawią się, gdy stopnieje śnieg i wzrośnie temperatura. Szybko rosnąca trawa, leżące jeszcze gdzieniegdzie liście i gałęzie, rozrastające się żywopłoty, zalegający po zimie brud – będą wymagały działania. Do każdego z tych zadań potrzeba specjalistycznych, profesjonalnych narzędzi. Zamiast wyposażać się w pojedyncze urządzenia do każdego z nich, można rozważyć zakup jednej maszyny – wielofunkcyjnego nośnika narzędzi. Taki pojazd umożliwia zmianę osprzętu w zależności od zapotrzebowania, dzięki czemu nadaje się do wszystkich prac porządkowych i pielęgnacyjnych.

Wszechstronność

Główną zaletą nośnika narzędzi jest jego wszechstronność – zastępuje minimum pięć maszyn potrzebnych do prac na obszarach zieleni. Operator może z łatwością założyć szczotki do zamiatania chodników, alejek w parkach i na miejskich skwerach. Następnie wymienić je na kosiarkę, którą poza koszeniem trawy można jesienią również zbierać liście. Może także zamontować specjalną szczotkę do usuwania chwastów czy nożyce do przycinania żywopłotów. Ważne jest, aby montaż odpowiednich narzędzi był łatwy i umożliwiał szybkie przezbrojenie pojazdu. Warto wybierać rozwiązanie, które pozwala na montaż także dodatkowych akcesoriów, takich jak listwa do zraszania, dołączana przyczepa, myjka wysokociśnieniowa czy wąż ssący do ręcznego zbierania pojedynczych śmieci lub trawy. Dodatkową zaletą bez wątpienia jest kompatybilność maszyny także ze starszymi modelami narzędzi i akcesoriów. Istotne jest również, aby zbiornik pojazdu był łatwy w opróżnianiu, czyszczeniu i konserwacji. Czas pracy operatora to nie tylko czas poświęcony na zamiatanie, koszenie czy przycinanie, ale również przygotowanie maszyny przed pracą i jej oczyszczenie po wykonanych zadaniach. Dlatego kluczowe jest, aby wszystkie te czynności można było przeprowadzać sprawnie.

Lepsza efektywność

Szybka obsługa techniczna maszyny to wyższa efektywność pracy. Jednak poza cechami wpływającymi na łatwość i szybkość obsługi są też właściwości, które poprawiają komfort pracy, a także jej bezpieczeństwo – zarówno dla operatora, jak i dla otoczenia, w którym pracuje. Nieduża waga pojazdu zapewnia bezpieczny wjazd na chodniki, bez ryzyka uszkodzenia krawężników. Z kolei mały promień zawracania oraz niewielka wysokość maszyny umożliwiają wjeżdżanie w wąskie uliczki i skwery oraz w przejazdy o ograniczonej wysokości (np. wjazdy na parkingi podziemne). Jeśli maszyna wyposażona jest w system wyciszający, to z jednej strony nadaje się do przemieszczania i pracowania między budynkami mieszkalnymi, bo nie zakłóca spokoju mieszkańców, z drugiej zaś można nią działać na terenach zieleni, np. w parkach, nie strasząc mieszkających w nich zwierząt. Warto zwrócić uwagę także na widoczność, jaką ma operator z kabiny pojazdu. Miejsce pracy powinno umożliwiać spoglądanie na pracujące narzędzie, aby stale je kontrolować. Jeśli kabina jest z każdej strony oszklona, operator dokładnie widzi cały sprzątany obszar, a więc może uniknąć najechania na przeszkody.

Koszenie i przycinanie

Najważniejszym zadaniem, jakiemu trzeba sprostać na wszelkich obszarach, takich jak parki, łąki, zielone skwery i ogrody, jest oczywiście koszenie trawy. Wielofunkcyjna maszyna wykonuje różnorodne prace z wykorzystaniem kilku typów kosiarek i zbieraczy trawy. Zapewnia dzięki temu najwyższą efektywność prac pielęgnacyjnych. Kosiarka sierpowa może być wykorzystana z opcją wyrzutu trawy na bok, ściółkowania lub zbierania trawy. Do pielęgnacji większych terenów najlepiej wykorzystać kosiarkę bijakową. W zależności od wielkości terenu, który mamy do pielęgnacji, należy dobrać odpowiednią szerokość koszenia. Jeśli musimy zadbać o rozległe trawniki, warto pomyśleć o kosiarce o szerokości roboczej nawet do 2,5 m. Odpowiednia maszyna powinna być wyposażona w uniwersalny zbiornik oraz centralny system odsysania umożliwiający pracę w pobliżu krawędzi, po obu stronach maszyny. Krótka, prosta droga przepływu zasysanego materiału eliminuje ryzyko zatkania.

Dla najlepszych efektów oraz z troski o środowisko ważne jest, aby urządzenie zapewniało pracę bezpyłową – a więc było wyposażone w system wiązania pyłu na szczotkach oraz w ssawie. Tylko takie zamiatanie pozwoli dokładnie zebrać wszystkie zanieczyszczenia, jednocześnie nie unosząc chmury pyłu.

Pojemność zbiornika powinna być w pełni wykorzystywana – mniej przestojów w pracy oznacza większą wydajność. Natomiast wysoki zrzut zawartości umożliwia składowanie odpadów bezpośrednio do pojemników. Niemniej ważne są odpowiednie opony do prac na trawie. Specjalne ogumienie na trawę jest szersze, przez co nacisk jednostkowy na podłoże jest mniejszy. Sprawia to, że maszyna mimo swojej wagi nie niszczy trawy ani nie grzęźnie w miękkiej ziemi. duża prędkość przejazdu umożliwiają stosowanie maszyny w bardziej odległych miejscach pracy, do których trzeba dojechać. Nie ma konieczności przewożenia maszyny. Pojazd wielofunkcyjny ma więcej zastosowań w zakresie utrzymania zieleni, niż tylko koszenie trawy. Może być także przystosowany do ścinania krzewów – specjalne nożyce do żywopłotu to doskonałe rozwiązanie, szczególnie przydatne w miejscach rzadko pielęgnowanych. To dużo prostsze rozwiązanie niż przycinanie ręczne, które zajmuje znacznie więcej czasu i jest o wiele trudniejsze. Dzięki nożycom zamontowanym do nośnika narzędzi operator nie musi być specjalistą w dziedzinie ogrodnictwa, a mimo to może równo przyciąć żywopłot.

Walka z chwastami, zamiatanie i zbieranie liści

Innym zadaniem, do jakiego wykorzystać można wielofunkcyjny nośnik narzędzi, jest walka z chwastami. Specjalna szczotka z łatwością poradzi sobie z chwastami porastającymi np. kostkę brukową. Dodatkowo, jeśli pojazd umożliwia zamontowanie tylnej listwy do opryskiwania, można zadbać o trawnik, rozprowadzając równomiernie i bardzo łatwo środek przeciw chwastom. To najłatwiejszy i najszybszy sposób opryskiwania i pozbywania się niechcianych roślin. Kiedy trawniki są już zadbane, pozostaje jeszcze jedno istotne zadanie – zamiatanie. Resztki trawy, drobne gałęzie, piasek i brud trzeba zmieść i zebrać. Do tego zadania wielofunkcyjną maszynę należy wyposażyć w zespół szczotek z mocnym systemem zasysania. Dla najlepszych efektów oraz z troski o środowisko, ważne jest, aby urządzenie zapewniało pracę bezpyłową – a więc było wyposażone w system wiązania pyłu na szczotkach oraz w ssawie. Tylko takie zamiatanie pozwoli dokładnie zebrać wszystkie zanieczyszczenia, jednocześnie nie unosząc chmury pyłu. Często ten sam zbiornik, do którego zbierano trawę, nadaje się także do zbierania brudu i śmieci podczas zamiatania. Po opróżnieniu zbiornika ze skoszonej trawy wystarczy poświęcić kilka minut na zmianę kosiarki na szczotki i można od razu używać pojazdu jako zamiatarki. Jeśli maszyna posiada w ofercie zespół trzech szczotek, daje możliwość dokładniejszego czyszczenia nawet w różnych płaszczyznach. Trzecia szczotka to świetne rozwiązanie do sprzątania wysepek czy wyższych chodników. Mocny system ssący poradzi sobie również ze zbieraniem liści. Jeśli zaopatrzymy się w jeden dobrze wyposażony pojazd komunalny, to wszystkie prace związane z pielęgnacją terenów zieleni przestaną sprawiać trudności. Zamiast kupować kilka narzędzi oraz pojazd do ich przewożenia, lepiej zainwestować w jedno wszechstronne urządzenie. Koszenie, zbieranie trawy i liści, walka z chwastami, przycinanie żywopłotów i zamiatanie będą łatwe do wykonania przez jednego człowieka, za pomocą jednej maszyny. Dodatkowym aspektem, jaki warto sprawdzić, kiedy już znajdziemy odpowiednią maszynę, jest dostępność serwisu. Wielofunkcyjne pojazdy i nośniki narzędzi, tak jak wszystkie urządzenia komunalne, wymagają regularnych przeglądów. Bliskość serwisu danego dostawcy gwarantuje krótkie przestoje w pracy maszyny, której nie będzie trzeba nigdzie odsyłać. Bogactwo funkcji, łatwość obsługi, komfort pracy i dostępność serwisu to cechy, które pozwolą wybrać najlepszą maszynę do pielęgnacji wszelkich terenów zieleni.