Dołącz do nas

Przestrzeń Miejska

Ekologiczny plac zabaw? To jest możliwe!

Czy plac zabaw może powstać z nakrętek? Okazuje się, że tak! Przekonali się o tym mieszkańcy osiedla Hetmańskiego w Poznaniu.

W czasach, kiedy mamy bardzo zanieczyszczone powietrze i środowisko naturalne, warto szukać rozwiązań, które pomogą w ich ochronie. Okazuje się, że nawet plac zabaw może być wykonany na sposób ekologiczny. Przekonali się o tym mieszkańcy osiedla Hetmańskiego w Poznaniu, gdzie Dr Spil Polska, producent placów zabaw dla dzieci, postawił właśnie taką inwestycję.

Plac zabaw może powstać z nakrętek

Okazuje się, że wystarczy 750 tysięcy nakrętek, aby powstał wspaniały plac zabaw dla dzieci. Właśnie tyle bowiem zużyto tego surowca podczas budowy placu zabaw przy ul. Hetmańskiej. Pomysł na taką inwestycję miała Spółdzielnia Mieszkaniowa Hipolita Cegielskiego. Wcześniej również pomyślano o środowisku naturalnym i stał tam drewniany plac zabaw, jednak ze względu na mniejszą trwałość i częste naprawy, zarząd spółdzielni postanowił go zmienić. Aby jednak było ekologicznie Dr Spil zaproponował, że może wykonać takie miejsce z nakrętek po butelkach typu PET.

Surowiec, który nie musi być groźny

Mieszkańcy bloków przy ul. Hetmańskiej zrobili wielką akcję zbierania nakrętek – było ich 150 tysięcy. Resztę dołożyła firma Dr Spil, dzięki czemu 750 tysięcy przetopionych nakrętek posłużyło do wykonania plastikowych elementów placu zabaw. Tworzywo uzyskane z surowca, określa się fachowo jako LDPE. Spełnia ono wszystkie normy, aby można było z niego wykonać urządzenia. Później pozostało już tylko złożenie wykonanych elementów zgodnie ze wszystkimi certyfikatami bezpieczeństwa.

Radość na twarzy dzieci

Nie ma co ukrywać, że nowy plac zabaw sprawia najmłodszym mieszkańcom poznańskiego osiedla wiele radości. Do tego jest to rozwiązanie ekologiczne, a przy tym rodzice mogą być spokojni, że dzieci są w miejscu swojej zabawy bezpieczne. W Poznaniu taki plac zabaw powstał po raz pierwszy, ale pracownicy Dr Spil Polska podkreślają, że tak naprawdę takie rozwiązanie może zostać zastosowane wszędzie, ponieważ z takiego odzyskanego surowca można wykonać urządzenia, znajdujące się w ofercie tej śląskiej firmy.

Zobacz więcej na www.spil.pl