Dołącz do nas

Przestrzeń Miejska

Karolina Kulis - dyplom magisterski

Dyplom był prowadzony przez Prof. ASP arch. Jerzego Bogusławskiego. Projekt powstał ze względu na fakt, że właśnie w tym roku przypada 65 rocznica otwarcia tego miejsca do użytku.

W projekcie zaprojektowano zarówno nową komunikację, jak i poszczególne funkcje. Inspiracją całego projektu był projekt neonu "Siatkarki", który w latach 60 rozświetli i dodał koloru temu socrealistycznemu projektowi. Piłka spada na ziemie i rozbija posadzkę (kompozycja świetna), aby pożegnać się projektem w nieludzkiej skali. Ten ruch jest zarówno zabawą jak i odpowiedzią, że obecny układ tego miejsca jest projektem z przełomu lat 60 i 70, który zniszczył projekt posadzki z lat 50. Na codzień jednak jest to trudne do zauważenia, przez skale tego miejsca.

Jest to tylko mały punkt wyjście do tego, co zostało zaprojektowane dalej, ponieważ autorka starała się stworzyć projekt całościowy. Głównym calem było poszukanie w mieście równowagi między komunikacją, funkcjami społecznymi (przystanki, toalety, parking podziemny, targ, strefa kulturalna), a naturą - strefa zielona z niecką retencyjną, która może stwarzać lepszy mikroklimat miejsca.