Dołącz do nas

Przestrzeń Miejska

Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym

„Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym” to kolejny temat poruszany w ramach bezpłatnych szkoleń i warsztatów projektu Eko-lokator, dla osób zajmujących się zarządzaniem budynkami wielorodzinnymi. Gospodarka wodna jest jednym z najważniejszych aspektów w przypadku budownictwa wielorodzinnego.

 

„Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym” to kolejny temat poruszany w ramach bezpłatnych szkoleń i warsztatów projektu Eko-lokator, dla osób zajmujących się zarządzaniem budynkami wielorodzinnymi. Gospodarka wodna jest jednym z najważniejszych aspektów w przypadku budownictwa wielorodzinnego. Jak oszczędzać wodę, co to jest woda szara, jak zbierać deszczówkę i ją potem wykorzystywać oraz jak sfinansować związane z tym inwestycje? O tych zagadnieniach i wielu innych będzie mowa na bezpłatnych szkoleniach w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i w Rzeszowie.

Polska nie dysponuje dużymi zasobami wody nadającej się do picia, są one jednymi z najniższych w Europie i porównywalne z zasobami Egiptu (!) – szacuje się że od 2050 roku mogą się zacząć nasze problemy z dostępem do niej.

 

Umiejętne zbieranie deszczówki pozwala zaoszczędzić nawet 70% wody pitnej

Woda deszczowa to ta spływająca z dachów i powierzchni utwardzonych.  W zależności od tego do jakich celów chcemy tej wody użyć można się pokusić o bardzo proste sposoby jej magazynowania, od wolno stojących pojemników, do skomplikowanych instalacji i zbiorników podziemnych. Nie musimy marnować wody pitnej i wykorzystywać jej np. do podlewania terenów zielonych, trawników, ogródków, roślin na balkonie. Do tych działań możemy wykorzystać zgromadzoną wodę deszczową. W ten sposób, w skali roku możemy zastąpić wodą deszczową nawet do 70% wody pitnej której używamy na przykład do podlewania trawników. O tym jak magazynować wodę, jakie technologie są dostępne na rynku, oraz jaki jest koszt i jak to sfinansować, opowiemy na zbliżających się bezpłatnych szkoleniach Eko-lokatora.

 

Woda szara

Instalacja umożliwiająca spłukiwanie toalet „ściekami szarymi”, które pochodzą z umywalek, pryszniców, wanien oraz pralek, jest doskonałym rozwiązaniem w budynkach wielorodzinnych. Jednak taka instalacja wymaga odrębnych pionów kanalizacyjnych, które zbierają i filtrują ścieki szare oraz takich, które zużyte ponownie odprowadzają je do kanalizacji zewnętrznej. Ilość produkowanych przez gospodarstwo domowe ścieków szarych, pokrywa zapotrzebowanie wody do spłukiwania WC. Wykorzystywanie takiej instalacji jest w stanie zmniejszyć zużycie wody pitnej o 30%. Woda szara i jej wykorzystanie to również temat który zostanie poruszony w ramach szkoleń o „Gospodarowaniu wodą w budynkach wielorodzinnych”.

 

Urban Gardening

Miejskie ogrodnictwo jest ważnym zjawiskiem, które warto rozwijać. Samodzielna uprawa żywności pozwala na częściowe uniezależnienie się od systemu dystrybucji żywności zdominowanego przez globalne korporacje narzucające własne zasady gry. Pozwala również w pełni realizować zasadę „jedz lokalnie” oraz co najważniejsze dla zarządców nieruchomości, pozwala na integrację lokalnej społeczności. W przeciwieństwie do popularnych w Polsce działek mieszkańców teren nie jest podzielony na prywatne ogródki, ale cały stanowi dobro mieszkańców, którzy wspólnie się o niego troszczą. Na szkoleniach o gospodarce wodnej poruszymy problem zieleni i ogrodów osiedlowych w ramach gospodarki wodnej.

 

Nowe prawo wodne

Zmiany jakie zachodzą w nowym prawie wodnym, mogą mocno uszczuplić nasz portfel. Warto zatem zastanowić się nad tym, jakie inwestycje podjąć by zmiany dotknęły nas w minimalnym stopniu. Opłata wodna, którą trzeba będzie odprowadzać do nowo powstałej państwowej instytucji, jest prawie trzykrotnie wyższa od dotychczasowej opłaty środowiskowej odprowadzanej do urzędu marszałkowskiego. Opłatami za usługę odbioru wód opadowych i roztopowych objęte zostają wszystkie odwadniane powierzchnie, w tym również dachy, z których wody opadowe i roztopowe odprowadzane są do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej. Rząd szacował, że statystyczny Polak zapłaci 13-14 zł rocznie, jednak dużo bardziej odczują to mieszkańcy i przedsiębiorcy z dużych miast jak Gdańsk, Warszawa czy Wrocław. Podwyżki nie ominą  mieszkańców spółdzielni, dla których opłaty za kanalizację deszczową wzrosną o ponad 60 proc. (!)

Zmiany w prawie wodnym wymuszają na zarządach spółdzielni i wspólnot działania zmierzające w kierunku poprawy efektywności gospodarki wodnej. Na bezpłatnych szkoleniach o „Gospodarce wodnej w budynkach wielorodzinnych” poruszymy powyższe kwestie, oraz wiele innych. Zapraszamy na szkolenia w Gdańsku (10.04), Warszawie (24.04), Wrocławiu (15.05), oraz w Rzeszowie (05.06). Zapraszamy zarządców, mieszkańców, przedstawicieli samorządów, studentów, miejskich aktywistów i wszystkich zainteresowanych na bezpłatne szkolenia w projekcie „Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami”.

 

 

Konrad Wielądek

Specjalista ds. PR

k.wieladek@ine-isd.org.pl

Instytut na rzecz Ekorozwoju