Dołącz do nas

Przestrzeń Miejska

Budowa na miarę XXI wieku? „Nie” dla marnotrawstwa

Jakość powietrza w Polsce jest niepokojąca. Według raportu WHO aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Budownictwo to jedna z prężniej rozwijających się gałęzi biznesu w kraju i odpowiada za znaczną część emisji dwutlenku węgla do środowiska. – Budując osiedla, staramy się w jak największym stopniu minimalizować negatywny wpływ powstających inwestycji na otoczenie. Korzystamy z nietoksycznych materiałów o ograniczonej zawartości lotnych związków organicznych oraz systemów energooszczędnych. Na Jaśminowym Mokotowie idziemy o krok dalej – zasilamy inwestycję zdrową zieloną energią, niepowodującą emisji szkodliwych gazów ani ciepła – mówi Łukasz Witek, menedżer projektu w Skanska Residential Development Poland. Na początku tego roku rozpoczęto współpracę z innogy Polska, dzięki której osiedle na etapie budowy jest zasilane energią wiatrową. Od początku tego roku zużyto jej ok. 200 MWh, zapobiegając tym samym emisji ok. 160 ton dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowo na budowie wdrożono technologie, mające na celu obniżenie zużycia energii, m.in. oświetlenie placu i zaplecza budowy z wykorzystaniem technologii LED oraz centralne sterowanie zasilaniem zaplecza budowy, pozwalające w sposób programowany wyłączać ogrzewanie i oświetlenie tam, gdzie nie przebywają aktualnie ludzie.

280 ton odpadów do ponownego wykorzystania

Tkanka miejska współczesnych miast rozrasta się i rozwija bardzo dynamicznie. Reas informuje, że w pierwszym półroczu 2017 r. wprowadzono do sprzedaży 33,4 tys. mieszkań i rekordową liczbę 441 nowych etapów inwestycji. Analizę przeprowadzono w sześciu największych polskich miastach. Można rzec, że ostatnimi czasy metropolie są nieustająco w budowie, a w dużej mierze kształtują je nowe inwestycje. Każda z budów generuje duże ilości odpadów, w tym także niebezpiecznych. Zrównoważona gospodarka odpadami jest w tym wypadku kluczowa. – Jest również droższa i wymaga nauki nowych zasad kultury pracy. Od początku trwania budowy wy- generowano ponad 280 ton odpadów. Ponad 99% z nich zostało przetworzonych do wtórnego wykorzystania – opowiada Łukasz Witek. Odpady są dzielone na wiele kategorii, takich jak metale, drewno, gruz, odpady niebezpieczne oraz plastiki i folie. Na budowie pojawił się również niestandardowy element wyposażenia – specjalna ekoapteczka, zawierająca środki do neutralizacji substancji chemicznych.

Paszczak na budowie

Na Jaśminowym Mokotowie pracują specjaliści z branży budowlanej, ale również… ekolodzy, ornitolodzy i dendrolodzy. Przyrodnicy opracowują informacje na temat lokalnego ekosystemu, które następnie przekazują projektantom zieleni. Ci tworzą aranżacje odpowiednich rodzajów roślin, drzew, skupisk krzewów i traw, będących w przyszłości naturalnymi terenami żerowania i lęgu lokalnych gatunków zwierząt lub ptaków. – Na terenie osiedla umieścimy również budki lęgowe i specjalne skrzynki dla owadów – dodaje Łukasz Witek. Opracowane rozwiązania będą wspomagać lokalny ekosystem na etapie użytkowania osiedla. Powstały również inicjatywy wdrażane już podczas trwania budowy. Pierwszą z nich jest montaż 200 mb płotków herpetologicznych, które uniemożliwiają małym zwierzętom przejście na obszar prowadzonych prac. Stworzono także Strategię Zarządzania Różnorodnością Biologiczną, mającą za zadanie podtrzymać, a nawet zwiększyć różnorodność biologiczną na terenie inwestycji. Zastosowanie wyselekcjonowanych roślin żywicielskich, owocujących krzewów oraz bogatych w nasiona traw i bylin ma za zadanie przyciągnąć coraz rzadziej spotykane w miastach ptaki, takie jak wróble, pokrzewki czarnołbiste, kopciuszki i piegże. Małym zwierzętom ułatwią bezkolizyjne poruszanie się płotki naprowadzające, przejścia pod drogami oraz trasy migracyjne biegnące wzdłuż żywopłotów.

Ekopolityka na światowym poziomie

Największe aglomeracje na świecie zaczynają podążać za zielonym trendem. Mieszkańcy metropolii coraz częściej zabiegają o tworzenie nowych przestrzeni zielonych i miejsc relaksu na łonie natury. Łączna powierzchnia parków w Nowym Jorku wynosi ponad 100 km2, a mimo to wciąż powstają nowe, zielone miejsca. – Rozpoczęto na terenie osiedla „budowę” parku z dużym jeziorkiem. Zasadzimy tu rodzime, pierwotnie występujące w tym obszarze i szlachetne gatunki drzew, takie jak lipy, dęby czy jesiony. Po ukończonych pracach przekażemy park na własność miastu – opowiada Łukasz Witek. – Zrównoważony rozwój jest wpisany w katalog naszych wartości, by budować „zielone” projekty wraz z ich otoczeniem. Wciąż pracujemy nad nowymi rozwiązaniami technicznymi i materiałowymi, które przysłużą się zrównoważonemu budownictwu, a kolejne projekty są doskonałą ku temu okazją – tłumaczy.

Oprócz rozwiązań przyjaznych dla środowiska wdraża się tam rozwiązania prospołeczne, które wpływają na komfort pracy na budowie, takie jak wspólny taras do spędzania czasu podczas przerw, który sprawia, że praca staje się przyjemniejsza. Jaśminowy Mokotów (I etap w trakcie realizacji) to osiedle, które będzie stanowić kompletny fragment nowoczesnego miasta. Oprócz budynków Skanska wykona dookoła od podstaw nową infrastrukturę podziemną oraz nadziemną. Dzięki temu przyszli mieszkańcy będą mogli cieszyć się nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi i technicznymi, takimi jak m.in. stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji przewidziane jest na połowę 2018 r. W tym czasie powstanie 6 dwupiętrowych budynków i łącznie 108 mieszkań o zróżnicowanym metrażu – od kawalerek z aneksem kuchennym o powierzchni 40 m2 do pięciopokojowych apartamentów mierzących 117 m2. – Kończymy obecnie roboty murowe i dekarskie. W budynkach trwa montaż okien, instalacji elektrycznych i sanitarnych. W połowie września rozpoczęliśmy roboty elewacyjne. Wokoło osiedla trwa realizacja sieci energetycznych, sanitarnych i podbudów drogowych – mówi Rafał Opolski, kierownik budowy Skanska SA. W kolejnych etapach inwestycji powstaną budynki wielorodzinne, wille miejskie, domki jednorodzinne i szeregowe.

Osiedle będzie wykończone przy użyciu nietoksycznych, ekologicznych materiałów. Przestronne mieszkania Jaśminowego Mokotowa charakteryzować będzie elastyczny układ pomieszczeń, co pozwoli na indywidualną organizację przestrzeni i dopasowanie do własnych potrzeb. Tarasy i balkony wyposażone w LED-owe oświetlenie zachęcą do relaksu bliżej natury bez wychodzenia z domu. Dodatkowo, w ramach racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych, do podlewania zieleni specjalnie gromadzona będzie woda deszczowa.

Skanska Residential Development Poland